Peru low budget

Peru – rozmanitou krajinu pouští, deštných pralesů, pláží, surfařů a krásných hor jsme navštívili v listopadu 2016. Strávili jsme tam dva týdny a absolvovali jsme víceméně tradiční tzv. Gringotrail, tedy trasu: Lima – Ica – Cusco – Machu Picchu – Puno – Arequipa a zpátky do Limy. Na našem výletě jsme utratili oba dva celkem něco kolem 35 000 CZK (včetně letenek)… Jak se nám to povedlo?

Pan-American Highway v Peru stopem

Dálnice, která spojuje severní, střední Ameriku a celé západní pobřeží jižní Ameriky se dá velice hezky procestovat stopem. Na cestách jsme potkali němky studující v Limě, skvělého kamioňáka, se kterým jsme si pokecali za pomocí překladače a slovníku, dál třeba Eduarda, který byl natolik nadšen, že někdo ještě cestuje stopem, že mu ani nevadilo, že jsme mu v autě omylem vytřásli tak tunu písku (po předchozí návštěvě Huacachiny jsme ho totiž měli úplně všude) a ještě nám děkoval.
Na cestách v horách byl už stop horší, ale podařilo se nám stopnout třeba sanitku. Dál a mimo Pan -American highway jsme využívali autobusovou dopravu, která je v Peru celkem levná, avšak je třeba zkusit víc společností, poptat se na ceny a nebrat hned první. Ceny se můžou lišit několikanásobně.

Okolí města Ica

Oáza v poušti, Huachacina, naše první zastávka. Oáza je bohužel i důsledkem masivního turismu celkem znečištěná, ale poušť a fascinující písečné duny stojí i tak za návštěvu. Večer po příjezdu jsme se kochali fascinujícím západem slunce a strávili jsme tam i následující den. V malém městečku Huachacina nemusíte strávit noc v předraženém hotelu, lepší variantou je kemp u jezera anebo můžete stanovat kdekoliv v poušti, tak jako jsme to udělali i my. Pro bezpečnost a dobrý pocit vám můžeme doporučit akorát vyhnout se místům, kudy jezdí čtyřkolky a buginy…

Cusco

V historickém hlavním městě Incké říše a bývalém hlavním městě Peru jsme pobyli pár dnů, včetně dvoudenního výletu na Machu Picchu. Cusco nás přivítalo krásným slunečným počasím a kromě historického centra, plného nejrůznějších muzeí, jsme navštívili taky rozlehlé zříceniny pevnosti Sacsayhuamán nad městem, která nabízí nádherný výhled na město.

Machu Picchu 

Snad nejznámější a celosvětově proslulou památku v Peru zkrátka asi nemůžete ani náhodou při návštěvě Peru vynechat. Byl to sice jeden z našich nejdražších výletů v Peru, ale určitě stál za to. Nejlevnější alternativou prohlídky Machu Picchu je dojet busem na stanici Hidroelectrica a odtud pěšky k pod Machu Picchu (asi 10 km), tam je možnost přespat v kempech, anebo opět volně mimo kemp, tak jako my. Je tam spousty hezkých prázdných míst kolem řeky, takže jestli chcete, aby vám večer dělali společnost houfy světlušek místo hromady turistů, stačí se projít kolem řeky a dívat se kolem sebe a určitě správné místo najdete. Jestli chcete pozorovat vlastníma očima jak stoupá mlha z hor kolem zřícenin Machu Picchu, postupně zahalí celé město a pak zase odhalí, doporučuji vyrazit hned brzy ráno. Výstup na Machu Picchu je poměrně strmý a proto i náročný, takže vodu s sebou a třeba i trocha kokového listí vám může cestu zpříjemnit.

Puno a jezero Titicaca

Naše další zastávka bylo město Puno, ležící při jezeře Titicaca. V tomto příjemném městečku není problém v cestovkách nebo i přímo v hotelech sehnat různě dlouhé výlety na ostrovy na jezeře Titicaca. My jsme absolvovali jednodenní výlet na Uros Islands (Plovoucí ostrovy) a ostrov Taquila. Na ostrově jsme si vychutnali skvělý oběd se znamenitým výhledem na jezero a strávili jsme tam krásný slunečný den.

Cestou do Limy

Na zpáteční cestě jsme měli asi půldenní přestávku v Arequipe a dva dny v Paracase, kde jsme měli možnost pozorovat obrovské množství ptáků a lachtanů na ostrově Islas Ballestas. Potom jsme objeli poloostrov, na kterém se rozléhá národní park a ve kterém kromě úchvatných výhledů na útesy, krásných pláží a opět spousty ptáků, nenajdete snad ani jeden strom.

Pár tipů a triků na závěr

Vyjednávejte o ceně, kdekoliv to je možné. Neberte první výlet, bus, prostě cokoliv, co vám místní nabídnou, rozhlédnete se po konkurenci a porovnejte ceny. Nejezděte taxíkem! MHD v Limě sice působí chaoticky, ale přitom je hrozně jednoduché se někam dostat autobusem. Zeptejte se řidiče, jestli jede do části, kam potřebujete a buď vás vezme nebo počkáte na jiný. Jde to i bez znalosti španělštiny a stojí to 10 až 20krát méně než taxík. Vyhýbejte se pastem na turisty – pochybné podniky, restaurace a načančané obchůdky plné „gringů“ jsou vždy předražené a navíc postrádají jakoukoliv autenticitu a ducha. Kde to jde, stopujte! Zkrátka se toho nebojte a o mnoho víc zažijete kulturu této krásné země na vlastní kůži. A co se týká přímo našeho nízkého rozpočtu, tak je to naprosto jednoduché: když víc nemáte, víc neutratíte…

logo pencilLucia Palo & Vít Vomáčka

Vítkův Cestopiss